Na konci ledna jsem byla hostem Zuzany Tvarůžkové v pořadu Interview ČT24. Mluvily jsme zejména o nové legislativě v oblasti liniových staveb a budoucnosti uhelné energetiky České republice. Mluvila jsem zejména o tom, že:

  •  Vláda schválila zákon o urychlení výstavby liniových staveb na třetinu času, ten je ale kontraproduktivní. Zrychlení výstavby dle novely je na úkor kvality rozhodování a zapomíná na otevřený dialog a zájmy občanů, mezi něž patří i zdraví a stav životního prostředí.
  • Vznik uhelné komise pro ukončení doby uhelné nestačí. Na odchodu od uhelné energetiky se musí kontinuálně pracovat a ne dělat protichůdné kroky v podobě udělování emisních výjimek a prodeje elektráren do soukromých rukou.
  • Česká republika je na  5. příčce v množství vypouštěných emisí na hlavu v Evropě. Měli bychom se k této situaci stavět zodpovědně. Už v tuto chvíli jsme schopni zavírat některé uhelné elektrárny.
  • Česká republika se v rámci energetického klimatického balíčku zavázala Evropské komisi k produkci pouze 20% energie z obnovitelných zdroje energie. Obnovitelné zdroje přitom představují vysoký potenciál budoucího ekonomického zisku a technologického rozvoje, percentuální podíl by měl být i z tohoto důvodu vyšší.

Celý rozhovor můžete zhlédnout ZDE