Byla jsem jedním z hostů Zuzany Tvarůžkové v pořadu 90’ ČT24. Tématem byla energetika. Mluvili jsme především o plánované výstavbě nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech a o smlouvě, kterou česká vláda uzavřela s energetickou  společností ČEZ.

Jedním z členů Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR je můj pirátský kolega, poslanec Petr Třešňák. I přes to se Piráti včetně poslance Třešňáka dozvěděli o smlouvě státu s ČEZ a plánu na výstavbu nového jaderného bloku z médií. Z toho důvodu hodnotíme tento proces jako velmi netransparentní.

Mluvili jsme také o útlumu uhlí a hledání nového energetického mixu . Já zastávám názor, že bychom měli jít stejným směrem jako Evropa a podílet se na společné evropské strategii Zelená dohoda pro Evropu. Ta do budoucna počítá s využíváním obnovitelných zdrojů v energetice členských států.

S nastavením přesné podoby energetického mixu pro Českou republiku a schvalováním zásadních investic státu do různých energetických odvětví by bylo dle mého názoru vhodné počkat až bude dokončena nová státní energetická koncepce a bude jasný stav a budoucnost české energetiky.

Celý rozhovor je k dispozici zde.