V České republice čelíme nejhoršímu období sucha za posledních 500 let a předpověď na další roky není příznivá. Z výzkumů vyplývá, že 86 % Čechů se nejvíce obává právě sucha a dalších projevů klimatických změn. Klimatická změna postupuje, teploty na našem území se zvyšují a pravděpodobnost výskytu jevů, jako je právě sucho, neustále roste. 

Bohužel namísto řešení příčin sucha, přijímá vláda jen adaptační opatření, která nestačí. Ministr životního prostředí Richard Brabec se v médiích chlubí obnovou a zavedením 100 mokřadů a tůní či revitalizací 19 km vodních toků. Takovou rychlostí by ale obnova české krajiny trvala několik tisíc let. Ministr zemědělství Miroslav Toman soustavně podporuje průmyslové zemědělství, které nejen že odvádí vodu z krajiny, ale má nepříznivý vliv také na podzemní i povrchové vody a jejich kvalitu. Je nezbytné, abychom začali řešit problém sucha systematicky a zaměřili se především na funkční opatření v krajině. Soustředit bychom se měli na ochranu klimatu a efektivní zadržování vody v krajině a půdě, ale i ochranu zdrojů pitné vody. 

V rámci Pirátského poslaneckého klubu se aktuálně suchu velmi intenzivně věnujeme. S pirátskými kolegy z resortu životního prostředí a zemědělství jsme připravili koncepci, která reaguje na kritický stav sucha. Vytyčili jsme kroky, které musí Česká republika podniknout co nejdříve, ale i v budoucnu, abychom sucho na našem území dostali pod kontrolu. Koncepce s názvem Sucho řešíme teď bude v blízkých dnech představena veřejnosti. 

Nyní k problematice postupující klimatické změny a sucha vznikl i díl pořadu České televize „Nedej se“. Celý díl můžete zhlédnout ZDE, můj komentář naleznete v čase 6:30.

V únoru proběhl pod mou záštitou ve Sněmovně seminář „Cena, kvalita a dostupnost pitné vody“, jehož cílem bylo reagovat na víceleté sucho na českém území. Nedostatek vody v krajině ovlivňuje mimo jiné také dostupnost a kvalitu pitné vody. Odkaz na prezentace a audiozáznam ze semináře naleznete ZDE.