Byla jsem jedním z hostů Radiožurnálu v pořadu Odpolední publicistika s Tomášem Pavlíčkem. Hlavním tématem bylo ukončení klecových chovů slepic.

V sněmovně se aktuálně projednává novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nyní máme mimo jiné jedinečnou příležitost zlepšit životní podmínky slepic. V České republice je v klecích chováno na 5 000 000 slepic a nejen veřejnost, ale také odborníci se shodují, že chov v klecích znamená pro slepice velké utrpení.

Některé světové i lokální značky a obchodní řetězce se dokonce zavázaly, že do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů či používat tato vejce ve svých výrobcích. I já jsem se rozhodla požadovat ukončení klecových chovů slepic v České republice do roku 2025 a v tomto smyslu podávám k novele zákona pozměňovací návrh. Myslím si, že je velice důležité, abychom i jako spotřebitelé mohli být jisti, že vejce v potravinách pochází od slepic, které jsou chovány humánním způsobem.

Pevně věřím, že se nám podaří zákaz klecového chovu prosadit a také, že se následně podaří ohlídat, aby se nám dotační peníze zase nezatoulaly někam jinam a pod záminkou zdražení produkce vajec se nenapakovali obchodníci a zpracovatelé. Zemědělcům musí zůstat důstojný zisk, aby si zákazník mohl říct, že za těch 20-40 haléřů spokojená slepice a spokojený zemědělec stojí. 

Celý rozhovor je k dispozici zde.