3. prosince 2020 Sněmovna projednala otravu řeky Bečvy, Piráti navrhli opatření pro transparentnější vyšetřování ekologických katastrof i jejich lepší prevenci a já jsem byla k tomuto tématu hostem Studia ČT24.

Poslanecká sněmovna projednala i na popud Pirátů otravu řeky Bečvy kyanidem. Ve Sněmovně jsem prosadila usnesení, které sjednocuje postup při prošetřování podobných incidentů a nastavuje jasná pravidla. Jen tak může být zpětně vyhodnoceno, zda proběhlo vše dle správných standardů. Piráti také žádali po ministru životního prostředí Richardu Brabcovi poskytnutí informací o stavu vyšetřování a chystaných krocích ministerstva v celé kauze.

„Podařilo se nám prosadit usnesení, ve kterém jsme vyzvali ministra Brabce k vypracování závazného předpisu sloužícího k zajištění jednotného přístupu k šetření havárií v životním prostředí, ze kterého by vyplývaly kompetence jednotlivých orgánů státní správy a dalších zúčastněných subjektů, včetně vedení evidence všech úkonů tak, aby mohl být zpětně celý postup vyhodnocen. Piráti kauzu sledují dál a na Výboru pro životní prostředí uspořádáme 11. prosince k tématu kulatý stůl,“ uvedla předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Celý rozhovor naleznete zde.