Povedlo se, Sněmovna dnes konečně schválila zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Po ustanovení této komise přitom nejen Piráti několik měsíců volali. V minulých týdnech jsme zároveň usilovali o nastavení takových pravidel, aby se podobná situace v budoucnu již nemohla opakovat. Doufáme, že komise konečně dokáže objasnit, kdo skutečně stojí za loňskou otravou Bečvy a usmrcením tisíců ryb.
 
 
„Dnes jsme ve sněmovně konečně hlasovali o zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Pro zřízení hlasovalo 52 poslanců, proti byli 3, komise je tedy na světě. Do komise se budu hlásit jako zástupce Pirátů a věřím, že naše práce pomůže odhalit, co vedlo k tragédii 20. září 2020, kdy došlo k usmrcení mnoha tisíců ryb. Pro vyšetření havárie musí být podniknuto maximum,“ říká František Elfmark – poslanec za Zlínský kraj.
 
 
„Vítám zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě a věřím, že vnese světlo do chaosu, který předvádí MŽP s ČIŽP. Já se zaměřím na legislativní změny, které v budoucnu zabrání tomu, aby se zmatky ve vyšetřování vůbec mohly stát. A případně, aby se daly zpátky jednoduše rozplést,“ dodává předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.
 
 
„Jsem ráda, že Bečva opravdu nevyšumí. Občané jsou už totiž unavení neustálým prohlašováním o tom, kdo řeku otrávil či neotrávil. Je proto dobře, že vznikne vyšetřovací komise na půdě sněmovny, která musí do září přinést a zveřejnit svá zjištění. Společné úsilí mělo smysl a všem za to patří dík,“ doplňuje Hana Ančincová – statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje.

 

 
Více informací k celé kauze najdete na našem speciálním webu www.zazivoubecvu.cz