Kampaň Zastavme špinavé prachy upozorňuje na nutnost ukončení financování uhelného průmyslu

Praha, 24. června 2021 Po České republice minulý týden proběhly Akční dny proti špinavému pojištění koalice Zastavme špinavé prachy. Cílem bylo upozornit na banky a pojišťovny fungující mimo jiné i v České republice, které financují fosilní průmysl prostřednictvím firem provozujících uhelné a plynové elektrárny. Nepřímo se tak podílí na znečišťování lidského zdraví a klimatu. Kampaň Zastavme špinavé prachy upozorňuje, že jsou finanční instituce jednou z hlavních příčin klimatické krize. Piráti se dlouhodobě zasazují o zastavení uhelných elektráren a ukončení spalování uhlí co nejdříve, nejpozději však do roku 2033.

Koalice Zastavme špinavé prachy pořádala happeningy před sídly pojišťoven Generali, Kooperativa a Allianz, aby upozornila na fakt, že pojišťovny dosud pojišťují fosilní paliva. Pojišťovnám předali mimo jiné ceny v soutěži Pošpiňovna roku. Takovou formu aktivismu vítám, je třeba, aby byla občanská společnost aktivní a upozorňovala na problémy ve společnosti či systému vládnutí. 

Kampaň hodnotím jako velmi úspěšnou, protože pojišťovny Generali, Česká pojišťovna i například Kooperativa oznámily, že od příštího roku přestanou pojišťovat například uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Allianz se poté zavázala vyřadit obchodní modely založené na uhlí nejpozději do roku 2040 a nechala se slyšet, že již dnes neposkytují pojištění výstavby či provozu samostatných uhelných elektráren nebo dolů. Ukončila také pojištění elektráren v Počeradech a Chvaleticích, které se řadí k největším českým znečišťovatelům. 

Piráti v oblasti uhelné energetiky tlačili především na to, aby vláda nepřijala doporučení Uhelné komise odstupu od spalování uhlí k roku 2038. A povedlo se! Uhelná komise musí připravit scénář rychlejšího konce uhlí, ministr Brabec dokonce mluvil již o roku 2030. S Piráty hodláme v dalším volebním období cílit na modernizaci energetiky, průmyslu a dopravy na nízkoemisní a dlouhodobě udržitelné formy. Podpoříme úspory energií i a klást důraz na energetickou efektivitu. Podrobně jsme problematiku životního prostředí, energetiky a klimatu zpracovali v programu koalice Piráti a Starostové.