28. června 2021 jsme byla hostem pořadu Reportéři ČT, který se v reportáži Důl svárů zaměřil na kauzu polského dolu Turów.

Vývoj kauzy dlouhodobě sleduji a téma těžby v Turówu zařazuji na jednání sněmovního Výboru pro životní prostředí. Aktuálně dostalo Polsko od české republiky ultimátum aby se vypořádalo s českými požadavky na další fungování dolu. Česko už od konce května ve sporu podporuje soudní dvůr Evropské unie a Polsku hrozí denně stomilionové pokuty za pokračování v těžbě a poškozování životního prostředí.

Mezinárodní dohoda o Turówu  mezi českou a polskou stranou je v tuto chvíli neveřejné a na Výboru pro životní prostředí nám byly její parametry představeny pouze rámcově. Z vyjádření ministerstev životního prostředí a zahraničí vyplývá, že se jedná především o požadavky kompenzací na vodní infrastrukturu, zemního valu, stavby protifiltrační zdi a monitoringu. Vypadá to, že v návrhu dohody chybí primární požadavek na opatření na zamezí dalších škod na životním prostředí.

Česká republika má nyní, i díky rozhodnutí evropského soudního dvora, velmi silnou vyjednávací pozici a je třeba, aby Ministerstvo životního prostředí vyjednalo především přijatelné podmínky pro české občany a životní prostředí.

 

Celý díl Reportérů je dostupný zde.